FİDANLARIMIZ

Maviyemiş çeşitlerinin farklı rakımlardaki adaptasyon denemeleri Prof. Dr. Hüseyin ÇELİK tarafından yapılmaktadır. Maviyemişlerde kış soğuklarına karşı dayanıklılığı artırmak amacıyla bölgedeki soğuklar dikkate alınarak daima bir üst seviye soğuğa dayanıklılık gösteren çeşitlere yer verilebilir. Dolayısıyla kış soğuklarının iyi takip edilmesi, ilkbahar geç donları ile sonbahar erken don tarihlerinin bilinmesi ve ilkba­harda kırağı olasılığının ortaya konulması gerekir. Maviyemiş tarımında başarı tüm şartların değerlendirildiği ve teknik elemanlarca hazırlanan proje ile başlar, uzman akademisyenlerin teknik desteği ile devam eder ve geniş alanlarda üretim yapmayı gerektirir. Talepleriniz doğrultusunda yetiştiricilik yapacağınız bölgenin tüm faktör­leri incelenir ve size en doğru tür seçiminde danışmanlık hizmetimizi sunarız.

Türkiye'nin doğal florasında yabani formları olmayan maviyemiş tarımı ülkemiz için yeni olup 2000 yıllarda ilk bitkileri Türkiye'ye getirilmiş, Prof. Dr. Hüseyin ÇELİK tarafından "maviyemiş" olarak isimlendirilmiş ve Karad­eniz Bölgesinde yaygınlaşması Prof. Dr. Hüseyin ÇELİK tarafından gerçekleştirilmiştir.

İn-vitro bitkicikler

30 cm boyundaki tüplü fidanlar

Köklendirilmiş çelikler

Saksılı bitkiler

 

Maviyemişler çoğunlukla çelikle çoğaltılmaktadır. Çelik tipi olarak öncelikle sert odun, yarı odun ve yumuşak odun çelikleri kullanılmaktadır. Ayrıca aşı ile, tohumla, daldırma ile, kök sürgünleri ile, toprak altı gövdeler olan rizomlarla veya doku kültürü ile de çoğaltılabilmektedirler. Sert odun veya yarı odun çelikleri drenajı iyi olan ancak nem tutma kapasitesi yüksek materyal içine dikilerek köklendirilebilir. 1:1 oranında karıştırılmış turba toprağı ilevermikülit (veya kaba kum) çeliklerin köklendirilmesi amacıyla kullanılabilir. Hazırlanan karışım 1 hafta öncesinden köklendirmenin yapılacağı yastık, tava veya yataklara yerleştirilir.

 

FİDANLIK & OFİS Tel: 0 (454) 314 11 28 - Faks: 0 (454) 314 11 28   İSTANBUL OFİS TEL: 0 (212) 876 75 06 - Faks: 0 (212) 876 06 81

info@gifimey.com

Copyright © 2014 Gifimey Maviyemiş Meyvecilik Tüm hakları saklıdır.